Bió - vagy zőld - ház
Gyakran szokták mondogatni ,,Fúúú, de meleg van! De jó lenne ebből elrakni egy keveset télire!” És mi a probléma? Lehet tárolni úgy a meleget, mint a hideget, és ez nem vicc.
Célszerű a következőket új házak építésénél alkalmazni. A leírást elkészítem, mint alap ötlet, műszaki részletezések nélkül.
A házat a hosszú oldalával déli fekvéssel helyezzük el (úgy mint régen a parasztházakat). Észak irányába, az a tökéltess, ha domboldal helyezkedik el vagy más épület. Ennek hiányában szélfogót kell építeni, vagy örökzöldet kell ültetni. Ennek az a célja, hogy a téli hónapokban védje meg az épületet az északi hideg széltől. A ház külső falait célszerű leszigetelni hungarocellel (4-6cm), ugyan úgy a mennyezetet is (2cm). A ház déli oldalánál célszerű építeni egy üvegezet teraszt, amit hőcsapdának nevezzük. Ez elé ültetünk szőlő lugast vagy fákat melyek nyáron, árnyékolják lombúkkal az üvegezett terasz felületét.
A házat, ha mondjuk 100m2-es, ráépítjük 2 ,,medencére” ami külön-külön 100m2 mindegyik. Ezeknek a belmagassága 2,2-2,5 m. Falai, alja és födémme hőszigeteltek. A falakat fel lehet építeni öntött monolit vasalt betonból, vagy felfalazni zsalukövekből. A dupla fal között, ami elválasztja a két ,,medencét” ugyancsak hőszigetelőanyag van. Szintén hőszigetelt a födém is.
A déli fekvésű ,,medencében” tároljuk a meleget, az északiban a hideget. A medencében a meleget a legegyszerűbb és olcsóbb módón folyami kövekben tároljuk amivel feltöltjük a medencéket. Ezeket nyáron felmelegítünk forró levegővel vagy folyadékkal. Magyarországon elég nehéz folyami köveket szerezni, melyek átmérője 25-30cm körül kell hogy legyen. A forró levegő vagy folyadék amit előállítunk egy napkollektorban, nyáron eléri a 200 Celsius fokot. Májustól szeptemberig a 250m3 hőtároló anyagot ugyancsak erre a hőmérsékletre tudjuk felmelegíteni. Késő ősztől a szobában lévő levegőt, szűrőkön keresztül keringtetjük a ,,medencén” keresztül ventillátorok segítségével, amit egy elektronikus rendszer felügyel és vezérel. Minden helységet külön lehet fűteni tetszés szerint.
A téli időszakban ugyancsak ventilátorok segítségével lehűtjük az északi ,,medencében” lévő hőtároló anyagot – 10-15 fokra. Ez a lehűtés főleg éjszaka történik novembertől áprilisig. Júniustól kezdjük fűteni a déli ,,medencét” és az északi ,,medencéből” hűtjük az egész házat.
A villamos energiát elő lehet állítani, 6-8 darab napelemmel (8,7W/12V) amivel, egy töltő relén keresztül, feltöltünk 3-4 akkumulátort (100Ah/12V). A világítást ügy a házban, mint azon kívül, külön 12V-os áramkörrel oldjuk meg, halogén izzókkal. Az elektronikus berendezéseket ugyancsak erről a hálózatról tápláljuk kiiktatva 220V-os trafót, vagy használva a szivargyújtó adaptert.
A 220V feszültséget két darab 1000W-os inverterrel biztosítjuk azoknak a készülékeknek melyek csak ezzel a feszültséggel működnek.
Ennek az alapberendezésnek az ára 350-380 ezer forint között van, ami megtérül már az első évben.
Az akkumulátorok töltését lehet segíteni több szélkerékkel melyek, forgatnak gépkocsi generátorokat. A szélkereket nagyon egyszerűen lehet elkészíteni azoknak a szélkerekeknek a mintájára melyek, az út mentén forognak, mint reklámtáblák.
A forró levegőt és a forró folyadékot elő lehet állítani ugyan azzal a napkollektorral. Egy 100m2-es házhoz szükségeltetik 4-5 darab napkollektor, aminek az ára vezérléssel együtt 55 ezer forint/darab. Szükség van egy hőcserélőre is aminek az ára 120 ezer forint. Tehát nem egészen 400 ezer forintból megoldott a forró levegő és a melegvíz, amit lehet használni fűtésre és a háztartási melegvíz előállításáran is.
A gázt elő lehet állítani a minden féle szerves hulladékból, komposztból, trágyából, szénvízből. Ami szükségeltetik az egy medence, ami vízzáró betonból és vakolattal készül. A födém tökéletesen kell, hogy zárjon. Ezen kell lennie egy dupla lejárati ajtónak, és egy cső csonknak, amire egy kompresszor (vákuum pumpa) szívó csövét szereljük. Szükség van a továbbiakban egy gáztartályra, amibe a kompresszor tárolja a gázt. Ennek nyomása nem kell nagyobb, legyen, mint 2-2,5 Bar.
Az építmény legérzékenyebb része a beömlő csatorna, aminek a dőlési szöge 45 fok körül kell hogy legyen. Hossza 1-1,5méter, a felső végén kel lennie egy nagyon jól záródó csapóajtónak, ahonnan az anyag bele kerül a 45 fokos csatornában melynek a végén, van egy újabb csapóajtó. Ez az építmény megakadályozza a gáz visszaáramlását, amikor a medencébe folyik be a szerves anyag. A kompresszor nem működik folyamatosan őt egy elektronika vezérli, hogy időként a keletkezet és összegyült gázt nyomja a tartályba. A tartályon kell lennie egy nyomásmérőnek, és alul egy ürítő csapnak, mivel hogy víz keletkezik a nyomás különbség miatt, amit időnként ki kell üríteni.
Ami még nagyon fontos és nélkülözhetetlen az egy ásott, vagy fúrt kút, amiből egy hidroforral és szűrőberendezéssel el lehet látni a házat vízzel.
Ez a ház abszolút energia független. Rendelkezik Vízzel, gázzal, villannyal és egyedi fűtő-hűtő (klíma) berendezéssel.
Hamarosan felteszek néhány rajzot és fotót.