Cserépkályha
A cserépkályha az, amire sokan esküdnek, hogy hatékony, pótolhatatlan, olcsó.
Ez így is van amennyiben szakszerűen, van felépítve.
Cserépkályha típusok:
1. Fatüzelésű
2. Vegyes tüzelésű
3. Gáztüzelésű
4. Villanytüzelésű
A vegyes és gáztüzelésű cserépkályháknál, világos színű terrakotta csempéket kell választani, mivel jobban bírják a hőt. Ezeket 1000-1100 fokon égetik ki. A sötét színű csempéket 750-850 fokon égetik és ezek alkalmasak a fa és villanyzüzelésre.
A kiépítet járatok szempontjából a következő megoldások, vannak:
1. Függőleges szimmetrikus járatok.
2. Függőleges aszimmetrikus járatok.
3. Spirál járatok.
4. Lépcsős járatok.
5. Öntisztuló lépcsős járatok.
Ez a kályhának az a része, ami nem látható.
A hőtárolás szempontból a következő kategóriák vannak.
1. Hagyományos cserépkályha. Tűztér samottból, járatok tömör téglából, bélés nélkül, kikenve agyaggal.
2. Közepes teljesítményű cserépkályha. Tűztér samottból, a forró járatok samottból, a többi járat tömör téglából, bélelve agyag cserepekkel és agyaggal kikenve. 3. Nagyteljesítményű cserépkályha. Tűztér, járatok és bélés samottból, kikenve agyaggal vagy hőálló habarccsal.
A közepes teljesítményű, függőleges járatú cserépkályha építése 80 000 Ft. Méret 2,5x5x7 sor. Ülőpadka, fal áttörés, nagyobb méret, párkányok növelik a munkadíjat 30-50%-al.
A közepes teljesítményű, lépcsős járatú cserépkályha építése 100 000 Ft. Méret 2,5x5x7 sor. Ülőpadka, fal áttörés, nagyobb méret, párkányok növelik a munkadíjat 30-50%-al.
A közepes teljesítményű, spirál járatú cserépkályha építése 120 000 Ft. Méret 2,5x5x7 sor. Ülőpadka, fal áttörés, nagyobb méret, párkányok növelik a munkadíjat 30-50%-al.
A nagyteljesítményű cserépkályhák építése több mellékanyag használatát, és több időt igényel ezért a munkadíj 30%-al magasabb.
A cserépkályha építésénél vannak bizonyos szabályok, amiket célszerű betartani.
1. Nem érdemes a cserépkályhát a földről indítani. Kényelmetlen a tűzrakás, tisztítás. A terrakotta csempe sérülékeny, pár év alatt az alsó csempékről óhatatlanul leverik a mázt. Nincs fatárolási lehetőség, nincs ülőpadka.
2. Az ülőpadkát nem érdemes terrakotta csempéből építeni, mert ugyan úgy sérülékeny és ez mellet megemeli a költségeket a duplájára. Fűtött ülőpadkát lehet építeni falazó anyagból is.
3. Ha nagy tűzteret építenek érdemes panoráma ajtót szerelni a cserépkályhára. Ez megemeli a költségeket 65 000 Ft-al de látványos, gyorsabban fűti a lakást begyújtáskor, könnyebb a fa berakása a tűztérbe.
4. A kályhába beépítet járatok hossza, nem haladhatja meg a kémény magasságát a bekötéstől mérve. Ha ez mégis megtörténik, akkor huzatnövelő megoldásokat kell alkalmazni, aminek az ára 3 500 Ft-tól eljuthat 120 000 Ft-ig.
5. A cserépkályha nem takarhatja el a kéménynek a tisztító ajtóját.
6. A kéményre szerelt sapka (torkolati kúp) az uralkodó szél irányába kellhogy legyen, különben csökkenti a huzatot. Ez nem csak dísz, hanem megakadályozza például a csapadék beszivárgását a kéménybe. A víz feloldja a kéményben lerakodott kátrányt és leviszi egészen a tisztító aknáig. A falon megjelennek sárga foltok, melyek rettenetesen büdösek, és el nem lehet őket távolítani.
7. A cserépkályha tetejét dupla cserépsorral kell zárni, merőlegesen egymásra, és rá kel helyezni egy 3-4 cm homokréteget, ami elzárja a repedéseket, ami az agyagban keletkezhetnek.
8. A bekötőcsövet nem szabad vízszintesen elhelyezni. Minimum 10 fok dőlést kel adni felfele.
9. A hőálló flex fugázó anyag helyet ajánlott használni a sziloplaszt jellegű fugázó anyagot, ami rugalmas marad, és nem pereg ki. Igaz hogy háromszor drágább de hosszútávon kifizetődőbb.
10. A kályha befejeztével a következő dokumentációkat kell, hogy kapjon:
- Kivitelezési nyilatkozat.
- Leírás.
- Használati útmutató.
- Származási bizonylatok és jótállások.
- Üzembehelyezési jegyzőkönyv.
- Számla.
A cserépkályha méreteit egyeztetni kell a felfűtendő légmennyiséggel. Egy cserépkályha ellem (egy lap), 1 egységnek számit és megfelel 1 légköbméternek a felfűtésére. Egy sarok ellem 1,5 egység, ami megfelel 1,5 légköbméternek. Kiszámítjuk a fűtendő helyiség légterét és ahány légköbméter az eredmény, annyi cserép egységre, van szükség. Például van egy 6x5 méteres nappalink, aminek a belmagassága 3 méter. Ez 90 légköbmétert jelent illetve 90 fűtő csempe egységet. Ez azt jelenti, hogy a szükséges kályha mérete 2,5x6x6 vagyis 2,5 sor mélység, 6 sor széles, 6 sor magas. Ez a minimális méret.
Egy 3x5x7 soros cserépkályha fel tud fűteni 105 légköbméter levegőt. A helyiség méretei ezek szerint, ha mondjuk a belmagasság 2,8 m, 5x7,5 méter.
Mindig felfele kerekítsünk!
Használati útmutató
Felépítés után a cserépkályhát ki kell szárítani. A száradás időtartalma 2-3 hét, az évszak és cserépkályha méretének függvényében. A szárítást fokozatosan kell végezni esti és reggeli begyújtásokkal. A tüzelendő famennyiség maximum 1 vödör gyújtós az első 1 hét alatt.
Miután a tűz kialudt, célszerű a cserépkályha ajtaját nyitva hagyni a következő begyújtásig.
A második héten a famennyiséget kétszeresére lehet növelni. A begyújtás módja a következő: két marék gyújtós alá elhelyezünk száraz pappírt, kartont vagy begyújtó pasztillát, amit meggyújtunk. Az így keletkezet hő kinyomja a tűztérben és kéményben megült hideg, nedves levegőt. Miután már csak a parázs van, teszünk néhány gyújtóst, melyre máglya szerűen berakunk 4-5 kézvastagságú hasábfát. A tüzelő ajtót, hamu fiókot, vagy a húzat szabályzót nyitva hagyuk annyira amennyire ezt az égés kívánja. Kezdetben jó ha a tűz annyi levegőt kap amennyi szükséges egy erőteljes égéshez. Miután a famennyiség félig leéget a levegő mennyiségét, lehet csökkenteni. Ha már a fa eléget és a tűztérben csak parázs van, a légáramlást el lehet zárni. Így több órán át a bennlévő parázs izzik és fűti a cserépkályhát. Miután a parázs kialudt, a légbeáramlási nyílásokat kinyitjuk és így hagyuk a következő begyújtásig.
Harmadik héten a fa mennyiséget lehet növelni, illetve kisebb tüzeket lehet alkalmazni.
Nem célszerű nedves, nyersfát használni.
Tilos benzinnel begyújtani.
Tilos a három hét alatt nagy tüzeket gyújtani a cserépkályhában, mivel a nagy mennyiségű gőz, ami keletkezik, szétnyomhatja a kályhát.
Hosszabb szünet után, vagy fűtés szezon előtt, mindig egy kicsi tűzet gyújtunk, és majd csak az után, a meglévő parázsra tesszük be a kívánt fa mennyiséget.
A levegő szabályzókat tilos teljesen elzárni ameddig a fa nem éget el.
Újabb fa mennyiséget csak parázsra szabad tenni.
A tűztérből a hamut elég csak hetente egyszer teljesen kiüríteni.
A tűztérbe ne tegyenek nagyobb darab fákat, mint ami kényelmesen befér, és ne dobálják, vagy nyomják ezeket erőszakkal, mivel a tűztér sérülhet, és a füstjáratok zárlatba kerülhetnek, ami csökkenti a cserépkályha teljesítményét.
FIGYELEM! Az átmeneti évszakokban sokszor előfordul az, hogy a benti és kinti hőmérsékletek vagy légnyomások egyenlők. Ilyenkor a kéményben nincs húzat, sőt mi több, a légmozgás megfordul, vagyis a kinti levegő a kéményen keresztül jön be a házba. Ebben az esetben nem érdemes kísérletezni a tűz gyújtással, mivel a füst a szobába áramlik.