Terrakotta kandalló
Mint már említettem, a kandalló és cserépkályha közötti különbség az, hogy a cserépkályhába füstjáratok vannak és az építmény hőtároló tulajdonsággal, rendelkezik.
Nem kell összetéveszteni a cserépkályha kinézetű kandallót, a cserépkályhával, kombi kandallóval vagy látvány kandallóval. A lényeg az építmény belsejében rejlik, és ez sajnos kívülről nem látszik, de vannak ráutáló jelek melyek alapján meg lehet őket különböztetni.
A cserépkályhán lehet panoráma kandalló ajtó, de ő attól még mindig cserépkályha marad, mivel a belsejében füstjáratok vannak kialakítva.
Egy kandallóbetétet körbe lehet építeni terrakotta cserepekkel, de attól ő még nem cserépkályha mivel nincs ellátva füstjáratokkal és az építmény nincs kibélelve samottal, agyagtéglával vagy cseréppel.
Egy cserépkályha jellegű kandallónál, ami nem tárolja kelőképen a hőt, észre lehet venni díszrácsokat, vagy beépítet áttört csempéket ügy a padkába, mint a kandalló felső részében.
Ezeken keresztül történik a légmozgás, ami hűti a kandallóbetétet és a füstcsöveket. Gyakran ezt a légmozgást ventilátorokkal szabályozzák.
Egy nagyteljesítményű terrakotta kandalló úgy van felépítve, hogy az önvény kandallóbetétnek a kisugárzott melegét átveszi a felépítmény, ami ugyan olyan eljárással van létrehozva, mint egy hagyományos cserépkályha. A füstjáratok lehetnek falazottak vagy kialakítva saválló füstcsövekből melyek körbe, vannak öntve hőtároló anyaggal (kaolinos agyag, mosott folyami homok, vagy kvarchomok). Ez nem egy olcsó megoldás, viszont rendkívül gazdaságos, hatékony és biztonságos.
Nem kell soha átrakni, a tisztítása egyszerű és a hőt tárolja, több mint 24 órán át.
Mondanom sem kell, hogy ezek a kandallók nagyon drágák, magyar pénzben, 1 millió forinttól kezdődnek és elérhetik akár a 2 millió forintot. Ugyan ezt a teljesítményt el lehet érni más anyagokkal is melyek lényegesen olcsóbbak és, vannak ugyan olyan szépek. Ízlés kérdése, ember válogatja.
A következő képekből ötleteket lehet meríteni és dédelgetni az álmokat.