Kandalló
Minden kandallónál a következő felépítményeket tudjuk megkülönböztetni.
- Ülőpadka, fatárolóval vagy a nélkül, akár több fatárolóval.
- Kandalló betét, ami lehet öntvényből vagy lemezből, a hozzávaló füstcsövekkel. A füstcsövek és idomok lehetnek acélból vagy saválló lemezből.
- Betét körüli felépítmény, ami lehet: tégla, samott, ytong, tömör márvány vagy előregyártót beton elem, műkő.
- Középső híd, ami lehet, előre gyártott betonból (műkőből), márványból, ytongból vagy fából.
- Kürtő, ami lehet falazva téglából, ytongból, vagy gipszkartonból könnyű acélszerkezetre rögzítve.
A kandalló alakjának csak a fantázia és a pénz szabhatnak határrakat.
A kandalló betétek lehetnek általában 7 kW-tól – 14 kW-ig. ez függ a lakás méreteitől és hőszigetelések minőségétől.
A lemez kandallóbetéteket semmi képen nem ajánlom mivel kb 6 év alatt elégnek, megvetemednek. Ezeknek ára 42 000 Ft-tól elérhet 270 000 Ft-ig (Riga).
Az öntvény kandallóbetétek igen hosszú életűek, főleg ha jól vannak beépítve és az üzemeltetésük szakszerűen, történik.
Ezeknek a betéteknek az ára 74 000 Ft és 550 000 Ft között mozog.
A füstcsövek és idomok lehetnek acélból vagy 0,85 mm-es saválló lemezből. Az utóbbiaknak az élettartalma 50 év. Az acél füstcsövek 6-7 év alatt kiégnek.
A legtöbb esetben a kandalló füstcsövét bekötik a kéménybe közvetlenül a betét fölött. Ez helytelen! A lángok a kandallóból felcsapnak 2-3 méter magasságba, tehát fűtjük a kéményt, illetve a külteret. A kémény megrepedhet és ez miatt CO szivárgás, jelenhet meg a lakásban.
Az ülőpadka épülhet téglából vagy ytongból. Egy átlagos padka ára 35 000 Ft.
A kürtő szerepe nem más, mint a füstcsövek eltakarása. Ezt a helyet ki lehet használni oly módón, hogy ide szerelhető, hőtároló tartály, hőcserélő, vízköpeny, füstjárat.
A kürtőn szelőző nyílásokat kel elhelyezni, amiket díszrácsokkal szerelünk fel. Ezeket a nyílásokat úgy helyezzük el, hogy az esztétika mellet töltsék be a funkcionális szerepüket is. Általuk biztosítani kell a levegő keringését, a hő leadását és ugyan akkor rálátást a füstcsőre vagy a beépített berendezésekre.
Például ha dübörögtetve égetjük a tüzet a kandallóban, a füstcső annyira felforrósodik, hogy elkezd világítani. Ebben az esetben haladéktalanul a huzatot csökkenteni kell vagy a pillangó szelep elzárásával, vagy a hamutálca betolásával (betét típusától függ). Ha ezt nem tesszük, akkor a nagy hővesztesség mellet károsulhat a berendezés, a kémény.